Szukaj
Close this search box.

Rośliny, które nie potrzebują ziemi by żyć

1 lipca 2021

Czym jest oplątwa?

Oplątwy zwane również roślinami powietrznymi czy airplantami. Są w stanie żyć oraz rosnąć bez podłoża, głównie dzięki utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. Oplątwa jest epifitem, posiada nieznaczną liczbę korzeni, bądź nie ma ich wcale. W naturze rośnie przyczepiona do drzew lub innych roślin, a składniki odżywcze pobiera z deszczu i powietrza. Dzieje się to za pomocą trichomów, czyli niewielkiej, białej struktury na liściach oplątwy. Trichomy pośredniczą w procesie wchłaniania wody, prowadząc do większej wydajności tego procesu. W wyjątkowych sytuacjach rośliny powietrzne mogą zakwitnąć dając żółto-fioletowe kwiaty. Niektóre gatunki mogą również kwitnąć na kolor czerwony.

Gdzie rosną oplątwy?

Te wyjątkowe rośliny pochodzą głównie z obszarów tropikalnych w Ameryce Środkowej i Południowej. Oplątwy sprowadzane do Europy uprawiane są z sadzonek lub nasion z Gwatemali, kraju znanego ze starożytnej cywilizacji Majów.

Jak stare są rośliny powietrzne?

Większość oplątw, które znajdziesz w sklepie ma nie więcej niż 2 lata. Do wyjątków należy Tillandsia xerographica, która trafia do sklepów mając około 4 lata, ale są też i takie okazy, które mają po 20 lat!

Tillandsia i airplants - jak są ze sobą powiązane?

W istocie obie nazwy to ten sam gatunek roślin. Tilandsia to nazwa rodzaju, w którym nazwa „airplants” jest używana dla gatunku Tillandsia, który może rosnąć bez gleby.

Ile jest różnych gatunków roślin powietrznych?

Istnieje ich ponad 500 gatunków! Do najbardziej popularnych należą: juncea, ionantha, abdita, multiflora, caput medusae, magnusiana, circinata, harrisii, schiedeana, usneoides i oczywiście xerographica (znana również jako królowa oplątw).

Jak dbać o oplątwę?

Ogólnie biorąc, rośliny powietrzne nie wymagają wielkiej opieki, choć ważne jest to, aby spryskiwać je raz na dwa tygodnie w chłodniejsze dni i raz na tydzień w cieplejsze dni, najlepiej sprayem pielęgnacyjnym Take Airplants. Bardzo cenne jest również moczenie roślin raz na miesiąc w kąpieli wodnej, która powinna trwać 120-180 minut. Po kąpieli należy pozwolić na całkowicie wyschnięcie rośliny. Zalecane jest rozpoczęcie metody namaczania oplątw zaraz po zakupie oraz gdy rośliny straciły zdrowy wygląd. Można je umieścić zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz w temperaturze od 5 do 35 stopni Celsjusza. Rośliny nie lubią być umieszczane na pełnym słońcu, ale lubią mieć jasne stanowisko. Ponadto, muszą być chronione przed mrozem.